Nachádzate sa: www.sv-klimatizace.sk » Ako funguje klimatizácia » Vysvetlenie pojmov

Vysvetlenie pojmov

Nájdete tu vysvetlenie niekoľko hlavných a najpoužívanejších pojmov, s ktorými sa najčastejšie stretnete. Ostatné pojmy nájdete v prospektoch, katalógoch a návodoch k jednotlivým značkám a modelom.

Vonkajšia jednotka

Vonkajšia jednotka je časť klimatizácie, ktorá sa umiestňuje z vonkajšej strany budovy (strecha, stena).

Vnútorná jednotka

Vnútorná jednotka je časť klimatizácie, ktorá sa umiestňuje do miestnosti (klimatizovanej miestnosti).

Split

Klimatizačné zariadenie s 1 vnútornou a 1 vonkajšou jednotkou. Zariadenie sa používa len pre jednu miestnosť. Jednotky sú navzájom prepojené potrubím a el. káblami pre napájanie a ovládanie.

Multisplit

Klimatizačné zariadenie s dvomi a viac vnútornými jednotkami a s jednou vonkajšou. Celé zariadenie sa používa pre viac miestností. Tieto jednotky sú navzájom prepojené potrubím a el. káblami pre napájanie a ovládanie.

Kúrenie

Jedna z viacerých funkcií, pri ktorej je klimatizácia nastavená na ohrievanie vzduchu v klimatizovanom priestore.

Chladenie

Funkcia, pri ktorej je klimatizácia nastavená na chladenie vzduchu v klimatizovanom prestore.

Odvlhčovanie

Klimatizácie umožňujú okrem režimov chladenia a kúrenia tiež aj odvhlčovanie. V tomto režime je odstraňovaná vlhkosť zo vzduchu v klimatizovanej miestnosti.

Vzduchové filtry

Vzduchové filtry zachytávajú prach, pachy a iné škodlivé čiastočky, ktoré obsahuje vzduch. Základným filtrom je filter elektrostatický, ktorý je kladne nabitý a zachytáva záporne nabitý prach. Aktívny uhlíkový filter zachytáva cigaretový dym, pachy a peľ. Katalyzátorový filter zachytáva rôzne chemické a škodlivé čiastočky vo vzduchu. Niektoré značky a typy klimatizácií sú naviac vybavené modernými technológiami pre ničenie baktérií, osviežovanie vzduchu apod.

Inverter

Výkon zariadenia sa automaticky mení v závislosti od vonkajšej teploty. V porovnaní s klasickými klimatizáciami dokážu plynule znižovať výkon kompresora, majú niekoľkonásobne nižší rozbehový prúd a tým ušetria el. energiu. Frekvenčný menič u vonkajšej jednotky sa prejavuje vysokou energetickou účinnosťou a veľmi nízkou hlučnosťou. V porovnaní so štandardným systémom s tepelným čerpadlom možno požadovanú teplotu dosiahnuť rýchlejšie a teplota je udržiavaná na stabilnejšej úrovni.

Auto reštart

Klimatizácia s funkciou AUTOREŠTART sa pri výpadku el. prúdu automaticky reštartuje a vráti funkcie do pôvodného nastavenia, uložených už pred výpadkom el. prúdu.

Tepelné čerpadlo

Klimatizácie vybavené tepelným čerpadlom umožňujú okrem režimu chladenia tiež kúrenie. Kúrenie je možné používať v teplotných medziach uvedených v návodoch k obsluhe.

Chladivo

V klimatizačnom zariadení koluje zmes, ktorá sa nazýva chladivo. Slúží k odoberaniu alebo predávaniu tepla. Používame výhradne ekologické chladivá R-407c a R-410a, tieto chladivá neškodia životnému prostrediu a nepoškodzujú ozónovú vrstvu.

Kompresor

Klimatizácia funguje podobne ako chladnička. Pre stláčaie a poháňanie chladiva používa kompresor.

Spotreba elektrickej energie

Ročná spotreba elektrickej energie je teoretická spotreba pri 500 hodinách prevádzky ročne pri maximálnom príkone a výkone. Klimatizácia pri bežnej prevádzke nie je nikdy vyťažená na maximálny výkon, pretože pri ochlaďovaní dochádza k vypínaniu kompresora a tým aj ku zníženiu príkonu a následne spotreby.

COP

Coefficient of Performance – koeficient využiteľnosti energie v režime kúrenia. Čím vyšší, tým lepší (úspornejší a výkonnejší). Podľa výšky koeficientu COP sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G, kde A je najúspornejšia.

EER

Energy Efficiency Rating – koeficient využitelľosti energie v režime chladenia. Čím vyšší, tým lepší (úspornejší a výkonnejší). Podľa výšky koeficientu EER sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G, kde A je najúspornejší.

Akčná ponuka

Panasonic KIT-UE9-QKE

Panasonic KIT-UE9-QKE

zobraziť viac informácií »

LG PC12SK Standard PLUS

LG PC12SK Standard PLUS

zobraziť viac informácií »

Kontaktujte nás

Telefon

+420 739 611 941
+420 739 611 944

E-mail

info@sv-klimatizace.cz