Nachádzate sa: www.sv-klimatizace.sk » Ako funguje klimatizácia » Funkcie

Funkcie

Klimatizácia

Klimatizácia nie je určená k výmene vzduchu v miestnosti, je určená len k ochlaďovaniu alebo zohrievaniu vzduchu v miestnosti. Vždy sa skladajú z vnútornej a vonkajšej jednotky, sú prepojené potrubím pre odvod a prívod chladiva. Jednotky musia byť tiež prepojené elektrickými napájacími a ovládacími káblami.

Prečo používať klimatizáciu

Pomocou klimatizácie môžete vytvoriť také komfortné prostredie, v ktorom sa budete cítiť najlepšie a ktoré bude mať správnu teplotu a príjemnú vlhkosť. Moderné klimatizačné jednotky produkujú čistý, zdravý, čerstvý vzduch, odvlhčujú vzduch a vytvárajú prevenciu proti plesni. Toto všetko zaisťujú bez toho aby vznikal prievan alebo hluk.

Vnútorná jednotka

Skladá sa z tepelného výmenníka, ventilátora a motora, klapiek pre smerovanie prúdenia vzduchu, filtrov a elektroniky pre ovládanie celej jednotky. Všetko je umiestnené v plastovej skrini. Vnútorná jednotka sa inštaluje vo vnútri miestnosti.

Vonkajšia jednotka

Skládá sa z kompresora, tepelného výmenníka s ventilátorom a motorom, prepojovacieho potrubia a ventilov. Všetko je umiestnené v kovovej alebo plastovej skrini.

Vonkajšia jednotka sa inštaluje zvonku budovy na konzolu, na strechu, stenu domu alebo budovy.

Režimy

Klimatizácie fungujú v režimoch chladenia, kúrenia, odvlhčovania alebo ventilácie. Tieto režimy je možné podľa potreby regulovať a nastavovať manuálne alebo pomocou dialkového ovládania.

Chladenie

Proces začína v kompresore umiestnenom vo vonkajšej jednotke, kde se stlačujú studené pary chladiva s nízkym tlakom. Z kompresora vystupuje horúce chladivo s vysokým tlakom. Je privádzané do výmenníka tepla, ktorý je ochladzovaný vonkajším vzduchom za pomoci ventilátora a chladivu je tak odeberaná teplota. Pritom dochádza ku kondenzácii. Za kondenzátorom je chladivo už v kvapaľnom stave. Potrubím sa kvapalné chladivo privádza do vnútornej jednotky. Tu prechádza expanzným ventilom, ktorý znižuje tlak chladiva. Teplota chladiva prudko klesne pod teplotu chladeného priestoru. Chladivo s nizkou teplotu a nízkym tlakom ďalej postupuje do výmenníka tepla – výparníka. Cez steny výparníka chladivo odoberá teplo z okolného vzduchu, ktorý je tadialto vedený ventilátorom. Na stenách výparníka sa kvapaľné chladivo odparuje. Z výparníka odchádza chladivo v plynnom stave s nízkym tlakom a nízkou teplotou. Potrubím je dopravené z vnútornej jednotky späť do vonkajšej jednotky ku kompresoru a celý cyklus sa opakuje.

Kúrenie

U klimatizácií hovoríme o systéme tepelného če;rpadla vzduch-vzduch. Vonkajšia jednotka je vybavená 4 cestným ventilom, ktorý otočí smer prúdenia chladiva medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou. Princíp je podobný ako pri chladení, ale chladivo prechádza obrátene. Do výmenníka vnútornej jednotky prichádza stlačené horúce chladivo a vzduch v miestnosti sa zohireva. Pri takomto spôsobe kúrenia dochádza k úspore až 60% energie v porovnaní s bežným elektrickým kúrením.

Akčná ponuka

Panasonic KIT-UE9-QKE

Panasonic KIT-UE9-QKE

zobraziť viac informácií »

Kontaktujte nás

Telefon

+420 739 611 941
+420 739 611 944

E-mail

info@sv-klimatizace.cz